УС прие промените в Наредбата за А групите и система и календар за сезон 2017/2018 (обновен)

След 5-часово заседание, Управителният съвет на БФБаскетбол прие промените в Наредбата за А групите и система и календар за сезон 2017/2018.

Сред по-важните промени в правилника за А група са:

  •        Чл. 5. Право на участие в НБЛ, ДП – мъже, имат клубове (БК), които са членове на НБЛ и отговарят на следните условия:

 

6. заявят за участие и участват за спортно-състезателната година, за която кандидатстват за участие, поне до края на етап междуобластно първенство (фестивали за възрастовите групи до 10г), минимум със следните представителни отбори на клуба – кандидат, в ДП за подрастващи: по един отбор във всяка от възрастовите групи: момчета до 12г, 14г. и общо най-малко един отбор във възрастовите групи кадети, юноши или младежи;

 

  •      24. ПРАВО НА УЧАСТИЕ 

24.3. Задължително в тимовия лист за всяка конкретна среща от ДП за мъже БК трябва да запише за участие минимум 5 редовно картотекирани състезатели с право да играят за Националния отбор на България на възраст под 25 г. и максимум 2 състезатели с чуждо гражданство.

24.4. В ДП за жени нямат право да участват състезателки с чуждо гражданство, които нямат право да играят за националния отбор на България. Разрешава се картотекирането на чуждестранни състезателки само за участие в срещи от Европейски клубни турнири.

 

  •     31. КРАЙНО КЛАСИРАНЕ

31.1. Крайното класиране на отборите, участници  в ДП, се извършва както следва:

– Отборът, който се класира на първо място, се обявява за победител на А-група. В общото класиране за Държавното първенство за мъже отборите заемат местата след последния отбор в НБЛ.

Отборите, заели първите три места в крайното класиране, имат право да кандидатстват за участие в НБЛ /за мъже/ през следващия сезон, стига да отговарят и на финансовите критерии за участие.

32.6. Контестациите се разглеждат от Комисия по контестациите в състав: Генералният Мениджър на БФБ, Мениджър НО и Състезания и Председателя на Съдийската комисия към БФБ.

 

  •   27. СЪДИЙСКО ОБСЛУЖВАНЕ

27.1.               Срещите се обслужват от съдии, лицензирани от Съдийската комисия към БФБ;

27.2.               Всяка среща се администрира от: 

–       Етап „разменено гостуване“ за жени  – двама съдии и един комисар;

–       Етап „разменено гостуване“ за мъже, втори етап Първа четворка и етап Плей оф за жени – трима съдии и един комисар

 

Управата прие и: 

 

  • СПОРТЕН  КАЛЕНДАР НА  А – ГРУПА – ЖЕНИ  ПРИ УЧАСТИЕ НА 11  ОТБОРА:

Запад

  1. 1.     Славия – София
  2. 2.     Септември 97 – София
  3. 3.     Шампион 2006 – София
  4. 4.     Монтана 2003 – Монтана
  5. 5.     Левски – София
  6. 6.     НСА – София

 

Изток

  1. 1.     Асеновец 2005 – Асеновград
  2. 2.     Хасково 2012 – Хасково
  3. 3.     Рилски спортист – Самоков
  4. 4.     Берое Стара Загора
  5. 5.     Черно море Одесос – Варна

 

Месец Дата                        Етап
РАЗМЕНЕНО ГОСТУВАНЕ НА РЕГИОНАЛЕН ПРИНЦИП– 1 етап А-група

Октомври 2017

14

Разменено гостуване – 1 кръг, А-група

 

21

Разменено гостуване – 2 кръг, А-група 

 

28

Разменено гостуване – 3 кръг, А-група 

Ноември 2017

3

Разменено гостуване – 4 кръг, А-група 

 

25 

Разменено гостуване – 5 кръг, А-група 

Декември 2017

2

Разменено гостуване – 6 кръг, А-група 

 

9 

Разменено гостуване – 7 кръг, А-група 

 

16

Разменено гостуване – 8 кръг, А-група 

 

23

Разменено гостуване – 9 кръг, А-група 

Януари 2018 

6

Разменено гостуване – 10 кръг, А-група 
След изиграване на Първия етап според класирането отборите се разделят на първа четворка и втора седмица. Играе се Втори етап на разменено гостуване за първата четворка и втората седмица като не се зачитат резултатите от Първия етап.

Купа България за жени – след изиграването на Втория етап.

След изиграването на Втория етап следват плейофи за отборите от първата четворка както следва:

Полуфинали – 3 от 5.                                                                                                                                                                  

Финал за първо място – 3 от 5.

Среща за трето място – 2 от 3.

 

 

 

Утвърде бе и Спортният Календар на А Група за мъже, както следва:  

 

ЗАПАД                                       

  1. 1.     Атлетик – София
  2. 2.     Буба – София
  3. 3.     Видабаскет – Видин
  4. 4.     Академик – София
  5. 5.     Рилски спортист 2 – Самоков
  6. 6.     Балкан – Ботевград
  7. 7.     ЦСКА – София

ИЗТОК

1. Берое – Стара Загора

2. ИУ – Варна

3.Чавдар – Троян

4. Делфин – Бургас

5. Черноморец – Бургас

6. Шумен – Шумен

 

Месец  Дата                         Етап 
РАЗМЕНЕНО ГОСТУВАНЕ НА РЕГИОНАЛЕН ПРИНЦИП – 1 етап А -група 

Октомври 2017 

14 

Разменено гостуване – 1 кръг, А – група 

 

21

Разменено гостуване – 2 кръг, А-група 

 

28

Разменено гостуване – 3 кръг, А -група

Ноември 2017

1-Запад

Разменено гостуване – 4 кръг, А – група

 

5-Изток

Разменено гостуване – 4 кръг, А – група

 

5-Запад

Разменено гостуване – 5 кръг, А – група

8-Запад

Разменено гостуване – 6 кръг, А – група

12-Изток

Разменено гостуване – 5 кръг, А – група

12-Запад

Разменено гостуване – 7 кръг, А – група

19-Изток

Разменено гостуване – 6 кръг, А – група

19-Запад

Разменено гостуване – 8 кръг, А – група

26-Изток

Разменено гостуване – 7 кръг, А – група

 

26-Запад

Разменено гостуване – 9 кръг, А – група

Декември 2017

3-Изток

Разменено гостуване – 8 кръг, А – група

 

3-Запад

Разменено гостуване – 10 кръг, А – група

 

6-Запад

Разменено гостуване – 11 кръг, А – група

 

10-Изток

Разменено гостуване – 9 кръг, А – група

 

10-Запад

Разменено гостуване – 12 кръг, А – група

 

13-Запад

Разменено гостуване – 13 кръг, А – група

 

17-Изток

Разменено гостуване – 10 кръг, А – група

 

17-Запад

Разменено гостуване – 14 кръг, А – група

ЗАБЕЛЕЖКА: След изиграване на Първия етап се оформят първа шестица и втора седмица по следния начин: 1 и 2 в класирането от двете групи попадат директно в първа група, а 3 и 4 играят накръст 2 срещи на разменено гостуване или 1 среща на неутрален терен. Победителите попадат в първа група, а загубилите попадат във втора група заедно с 5 и 6 от предварителните групи. През Втория етап не се зачитат точките от първия етап.

 

Турнирът за Купата на БФБ ще се проведе след изиграването на Втория етап от първенството.