Заб: Имената на тези състезатели и отбори са попадени от спортните клубове, които желаят да участват в годишните номинаци!!

 

       Спортист на годината на град Варна 

              /победител с 9 подгласници/

 

  1. Силвия Георгиева – състезател по лека атлетика на СКЛА“Евър“

Най- успешният лекоатлет на Варна за 2018 г. Постижения от национални и международни шампионати през 2018 г.

  • Балкански шампионат за жени – на 1500 и 3000 м., бронзов медал на 4х400 м. и четвърто място на 300 м.
  • Участие на Световен шампионат до 20 год. след покрити нормативи в три дисциплини;
  • 1500 м.Национален шампион в зала- мъже и жени;
  • 4 Х400 м.Национален шампион в зала- мъже и жени;
  • 3000 м.Национален шампион юноши и девойки до 20 год.
  • 1500 м.Национален шампион юноши и девойки до 20 год.
  • 3000 м.стрипълчейз Национален шампион юноши и девойки до 20 год.
  • 800 м.Национален шампион юноши и девойки до 20 год.
  • Национален шампион крос – кънтри девойки до 20 год.

 

  1. Еркан Низам – един от най- переспективните млади лекоатлети на България.  Постижения от национални шампионати през 2018 г.
  • 1500 м.Национален шампион юноши и девойки до 18 год.в зала;
  • 3000 м.Национален шампион юноши и девойки до 18 год.в зала;
  • 3000 м.стрипълчейз Национален шампион юноши и девойки до 20 год.
  • 2000 м.стрипълчейз Национален шампион юноши и девойки до 18 год.;
  • Национален шампион юноши и девойки до 18 год.крос – кънтри;
  • Бронзов медал на 3000 м. от Национален шампионат;
  • Балкански шампионат за юноши и девойки до 18 години –четвърто място на 2000 м. стрипълчейз;
  • Балкански шампионат за юноши и девойки до 20 години – седмо място на 3000 м. стрипълчейз.

 

  1. Симона Дянкова , капитан на националния отбор – Ансанбъл жени

Завоювала през 2018 г. 19 медала – 9 златни, 6 сребърни, 4 бронзови        от Световни първенства, Световни купи, Гран при. 

  • Световно първенство София – България- 1 златен, 1 бронзов, 3 място многобой, 1 място пет обръча;
  • Европейско първенство Гуалдахара Испания – 1 златен, 2 бронзови, трето място отборно, трето място многобой, първо място три топки две въжета;
  • Световна купа Гуалдахара Испания- 2 златни, 1 сребърен, първо място многобой, второ място 5 обръча, първо място три топки две въжета;
  • Световна купа Баку Азърбайджан- 2 златни, 1 сребърен, второ място многобой, първо място 5 обръча, първо място три топки две въжета;
  • Световна купа София България – 2 златни, 1 сребърен, първо място многобой, първо място 5 обръча, второ място три топки две въжета;
  • Световна купа Казан Русия -1 сребърен,1 бронзов, трето място многобой, второ място 5 обръча;
  • Гранд При Москва – 1 златен, 2 сребърни, второ място многобой, първо място 5 обръча, второ място три топки две въжета;

 

     4 .Христо ХристовСК“Титан“

  • Абсолютен европейски шампион в кат. + 94 кг. до 17 години във Милано-Италия.
  • Вицеолимпийски  шампион с олимпийски рекорд в кат. + 85 кг. за младежи във Буенос Айрес -Аржентина.

 

5 .Александър Савов (джудо, юноши младша възраст)- СК“Десант“ 

  • Сребърен медал от Балканско първенство по джудо, 07.07.2018, Черна гора
  • Сребърен медал от Републиканско първенство юноши младша възраст в София, 11.02.2018
  • Сребърен медал от Международен турнир „Купа Варна 2018“, 09.06.2018
  • Златен медал от Международен турнир по джудо в Панагюрище, 23.06.2018
  • Сребърен  медал от Международен турнир по джудо в Габрово“, 29.09.2018
  • Златен медал от Международен турнир по джудо в Стара Загора, 20.10.2018
  • Златен медал от Международен турнир по джудо „Илинден оупън“ в София, 03.11.2018.

 

  1. Али Юзеир – СК „Вокил “

 – най-младия СВЕТОВЕН ШАМПИОН ПО МУАЙ ТАЙ ПРИ МЪЖЕТЕ ДО 67 кг.

 

  1. Богомил Костов – СК „Ичи Геки“
  • Януари 2018 – Международно Пътвенство на категории -Лос Анжелис, Америка – 1-во място;
  • Февруари 2018 – Международно Първенство – Москва, Русия – 3-то място;
  • Март 2018 – Балканско Първенство – Варна, България – 1-во място;
  • Юни 2018 – Международно Първенство на без-категории – Ню Йорк, Америка – 1-во място;
  • Септември 2018 – Международен Турнир -Белград, Сърбия – 1-во място;
  • Ноември 2018 – Европейско Първенство – Кишинев, Молдова – 1-во място;

 

  1. Александра Георгиева-12 годишна – СКХГ „Силвия“

 Класации през 2018 г. Държавно първенство „А“ категория  многобой-2 място

  • въже-3 място
  • обръч-2 място
  • топка-3 място
  • лента-1 място

 

  1. АННА КЕЛМАН С ТРЕНЬОР ДАРИНА КИРЯКОВА – СК “ ЧАР-ДКС“
  • ЕП-Гуадалахара-1-3.06.2018 – бронзов медал -отборно НО
  • МТ“ Аскер къп“ФИГ-13,14.01. – сребърен медал многобой
  • МТ“ Царица Маргарита“ФИГ-1-2.09.- сребърен медал многобой
  • Квалификации МОИ- 17-19.02.-Квота за МОИ-7 място
  • Гран При-„Корбей есон“-5-6.06.-Златен медал
  • ДП „ЕЛИТ“- Индивидуално-бронзов медал многобой, сребърен финал обръч, бронзов финал топка
  • ДП“елит“отборно- сребърен медал

 

10. Атанас Скатов – ТД“Владислав Варненчик“ 

  • Първата българска солова експедиция на връх ЧО ОЮ 8201 м.без употреба на изкуствен кислород – 2018 г.
  • Първият и единствен българин успял да завърши проекта „Седемте върха“ за изкачване на най- високите върхове на седемте континента на планетата;
  • Първият веган в света постигнал тази цел;
  • Първият и единствен българин изкачил връх Еверест по северния и по южния ръб;
  • Най – бързо българско изкачване на два върха над 8000 м.- Еверест и Лхотце за 5 дни и 11 часа през 2017 г.
  • Най – бърза българска експедиция на връх над 8000 м.- връх Макалу 8481 м. за 94 часа;
  • Първият българин изкачил седемте континентални първенци в рамките на 5 години и 6 месеца;
  • За 6 години/ 2013- 2018/ Атанас Скатов участва в 16 експедиции по света като успешно изкачва 13 върха.

 

  1. ХРИСТИЯН ИВАНОВ КЪНЧЕВ – СКБИ“Боил“

 БРОНЗОВ медал от СВЕТОВНО първенство за мъже/жени по муай тай в гр. Банкок, Тайланд -18 -25 март 2018, кат. 54 кг., МЪЖЕ;

  • БРОНЗОВ медал по кикбокс от ЕВРОПЕЙСКО първенство за мъже/жени в гр. Братислава, Словакия–13 –21 октомври 2018, МЪЖЕ, кат.54 кг., стил К1

ТРЕНЬОР : КРАСИМИР КИРИЛОВ

 

  1.  Станимира Петрова /бокс/, БК „Ивйло Маринов“Европейска шампионка по бокс от София на 57 кг. Определена за най-добра боксьорка на шампионата.Треньор: Петър Лесов

 

13.ТЕОДОР ДИМИТРОВ ХРИСТОВ – СКБИ“Боил“ 

  • ВИЦЕСВЕТОВЕН шампион от СВЕТОВНО първенство в гр. Йосоло де лидо, Италия – 15 – 23 септември 2018, кат. 71 кг., ЮСВ, стил К1
  • ЗЛАТЕН медал по кикбокс от СВЕТОВНА купа в гр. Будапеща, Унгария-17-20 май 2018, кат. 75 кг.,ЮСВ, стил К1;
  • ШАМПИОН по кикбокс за професионалисти на веригата „Castle Gladiators 4” – Пафос, Кипър – 02 август 2018, кат. 72,500 кг., стил ”К1”;

ТРЕНЬОР : КРАСИМИР КИРИЛОВ

 

14.   ТИХОМИР ТОДОРОВ – ПСК“Черно море“

  • І  МЯСТО НА МЕЖДУНАРОДЕН  МУЛТИМЕЙШЪН – АВСТРИЯ
  • БАЛКАНСКИ ШАМПИОН – САРАЕВО
  • 2 БРОЯ НАЦИОНАЛЕН РЕКОРТ ЗА МЪЖЕ
  • УЧАСТИЕ  НА  ЕВРОПЕЙСКО ПЪРВЕНСТВО ЗА ЮНОШИ – 10 МЯСТО
  • УЧАСТИЕ НА МЛАДЕЖКИ  ОЛИМПИЙСКИ  ИГРИ  – 22 МЯСТО

 

15. Станислав Светлозаров Станков 

  • шампион за юноши ст.в. на 60 преп. /110 преп /400 преп
  • шампион за мъже на 60 преп. и 110 преп.
  • първо място на межд.турнир за мъже в Ханя/Крит на 110 преп
  • трето място Б.И. за юноши на 60 преп
  • нов национален рекорд на 110 преп за ююноши ст.в. 13.83 Световно първенство за юноши ст.в. Тампере 26 м. от 58 учасника.

 16. Божидар Любомиров Златанов – момчета старша възраст – ГСК“Итерком груп – Черноморски юнак“ 

  • републикански шампион в многобоя по спортна гимнастика
  • носител на Купа „.Република България“
  • национален състезател – юноши

 

17. Калина Маринова, СК „ЧЕРНО МОРЕ БРИЗ“ Ветроходство

  • 1-во място в Генерално класиране на Европейска Купа Варна, клас Лазер 4.7
  • 6-то място на Световно първенство, Сребърна група, клас Лазер 4.7
  • Победителка във всички ветроходни регати от Държавния спортен календар, в които е участвала.
  • Водачка в националната ранглиста на клас Лазер 4.7
  • 1-во място на ДП, клас Лазер 7
  • 1-во място на Международна регата „Бриз“, клас Лазер  7
  • 1-во място на Межд. Регата „ Несебър къп“, клас Лазер  7
  • 1-во място на Межд. Регата „Порт Бургас“, клас Лазер  7
  • 1-во място на Регата „Приморско“, клас Лазер  7
  • 1-во място на Регата „Циклон“, клас Лазер  7
  • 1-во място на Регата „Черноморец“, клас Лазер  7
  • 1-во място на Регата „Русалка“ , клас Лазер 7
  • 1-во място на Черноморски игри 2018, клас Лазер 7

Треньор – Даниел Николов

 

18..  ВАСИЛИКИ  КАДОГЛУ,  ПЛУВАНЕ,  КПС „АСТЕРИ“  родена 2003 година

3-то място в дисциплината 1500м свободен стил – категория МЪЖЕ и ЖЕНИ – ШАМПИОНАТ НА ГЪРЦИЯ, 24 февруари 2018г  АТИНА, Гърция

1-во място в дисциплината 400м свободен стил – категория МЪЖЕ И ЖЕНИ – ДОП, София (национален рекорд) 16-18 март 2018г

1-во  място в дисциплината 800м свободен стил – категория МЪЖЕ И ЖЕНИ –  ДОП, София (национален рекорд) 16-18 март 2018г

1-во  място в дисциплината 1500м свободен стил – категория МЪЖЕ И ЖЕНИ –  ДОП, София (национален рекорд) 16-18 март 2018г

1-во място в дисциплината 5 КМ на  ШАМПИОНАТ НА ФРАНЦИЯ, категория девойки – ГРАВЕЛИН, Франция 01-03 юни 2018г

1-во място в дисциплината 5 КМ на  XXI  ШАМПИОНАТ НА ИСПАНИЯ, категория девойки – СЕВИЛЯ, Испания 15-17 юни 2018г

1-во място в дисциплината 1500м свободен стил – категория МЪЖЕ и ЖЕНИ – ДЛОП, София (национален рекорд) 28 юни – 01 юли 2018

21-во място в дисциплината 5 КМ на ЕВРОПЕЙСКО ПЪРВЕНСТВО ПО ПЛУВАНЕ В ОТКРИТИ ВОДИ, категория девойки – МАЛТА, 13-15 юли 2018г

1-во място 78-ми плувен маратон ГАЛАТА ВАРНА – 5 КМ,  категория МЪЖЕ и ЖЕНИ,        Варна  05 август 2018г

4-то място в дисциплината 10 КМ на ОЛИМПИЙСКИ МАРАТОН ПО ПЛУВАНЕ В ОТКРИТИ ВОДИ- категория МЪЖЕ И ЖЕНИ – ОХРИД, Македония 18 август 2018

8-мо място в дисциплината 25 КМ на  СВЕТОВНА КУПА ПО ПЛУВАНЕ В ОТКРИТИ ВОДИ, категория МЪЖЕ и ЖЕНИ, ОХРИД, Македония, 25 август 2018г.

1-во място ФЕСТИВАЛ НА ВОДНИТЕ СПОРТОВЕ – 6.4 КМ маратон в открити води, категория девойки, ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ

20-то място  в дисциплината 800м свободен стил – МЛАДЕЖКИ ОЛИМПИЙСКИ ИГРИ – БУЕНОС АЙРЕС, АРЖЕНТИНА  06-18 октомври 2018г

36-то място в дисциплината 10 КМ на  СВЕТОВНА КУПА ПО ПЛУВАНЕ В ОТКРИТИ ВОДИ, категория МЪЖЕ и ЖЕНИ, АБУ ДАБИ, ОАЕ

 

19. ГЕРГАНА  СТОЯНОВА,  ПЛУВАНЕ,  КПС „АСТЕРИ“  родена 2005 година

11 подобрени национални рекорда в дисциплините 50м, 100м и 200м бруст във възраст 13-14 годишни.  Спечелени 8  златни, 5 сребърни и 4 бронзови медала. С постижението си в дисциплината 200м бруст – 2:38.89  Гергана Стоянова се класира на  1-во място в България при жените.

 

20. ЯСЕН  БОНЕВ, ПЛУВАНЕ, КПС „АСТЕРИ“  роден 2006 година

18 златни медала, 1 вицешампионска титла

9 пъти абсолютен републикански шампион във възраст „Деца“ 12 годишни

 

21. ЛОРА ВЕЛИКОВА,  ПЛУВАНЕ,  КПС „АСТЕРИ“  родена 2007 година

31 медала, от които 21 златни, 7 сребърни и 3 бронзови във възраст „Деца“ 11-12 годишни спечелени  от държавни първенства и официални състезания на БФПС.

 

22. Иван Иванов /тенис/

Шампион до 10 години на България. Златен медал от международен турнир „Киндер“ във Финландия. 1/4 финалист на турнира „Чемпиънс боул“ в Харватска. На 6-то място на ДП до 11 години в България.

Треньор : Пламен Радев

 

23. Пьотр Нестеров (ТК „Черно море Елит“)

Завърши 2018 г. като лидер в ранглистата на тенис Европа за юноши до 16 годишна възраст. Шампион на осемте най-добри на Европа до 16 г. на Мастърса в Реджо Калабрия (Италия).  Титла а турнира до 16 год. от първа категория в Сараево (Босна и Херцеговина) и в надпреварите от втора категория в Лида (Беларус) и Панчево (Сърбия).
Треньор: Кристиан Илиев

 

24.  Делян Георгиев/ММА/

Световен шампион по ММА
Световно първенство по ММА от 11 – 18.11.2018, Манама, Бахрейн
мъже, категория 65,800 кг.
СК “ Викинг Инс“

Треньор: Димитър Димитров

 

25. Октай Ариф
Европейски шампион по ММА
Европейско първенство по ММА – 17 – 23.06.2018, Букурещ, Румъния
мъже, категория 56,700 кг

 

26. Стефан Опрев
Европейски шампион по ММА – юноши, категория 77,000 кг.
Европейско първенство по ММА за момчета, кадети и юноши
21.10.2018 г. гр.Шумен, България

 

27. Деница Георгиева

3-то място при жени до 21г на Европейско първенство по карате шинкиокушин, 23-25.11.2018, СК „Карате Файтърс“

 

28. Борислав Господинов

5 място на Европейското първенство до 17г смесена щафета; абсолютен държавен шампион до 17г.( зимни и летни финали);

 

29.  Марлена Явайд

7 място  на Европейска купа, квалификация за МОИ; финал на Европейско първенство до 19г; шампион на България за жени и девойки ( зимни финали).

 

30. Кандела Кокал -Боксов клуб „Корнер“

1-во място ДЛОП – I-ви кръг и Купа България гр.Горна Оряховица Девойки 20.06 – 23.06
1-во място ДЛОП 2 -ри кръг Девойки – Добрич 17 – 19.10.2018
3-то място ДЛШ – девойки гр.Русе 2018

 

 

                                               Отбор на годината /индивидуални спортове/

 

  1. АНСАМБЪЛ -ЖЕНИ С ТРЕНЬОР ДАРИНА КИРЯКОВА – СК “ ЧАР-ДКС“
  • ДЪРЖАВНО ПЪРВЕНСТВО „ЕЛИТ“- СРЕБЪРЕН МЕДАЛ

Радина Филипова, Йоана Николова, Звезда Игнатова, Памела Петрова, Михаела Вълчанова

 

  1. ГСК „Интерком груп – Черноморски юнак” Варна – отбор – мъже
  • републикански отборен шампион и носител на Купа „Република България“

 

  1. СПОРТЕН КЛУБ ПО БОЙНИ ИЗКУСТВА ”БОИЛ”
  • Носител на „ОТБОРНА КУПА – България” по кикбокс в стил „фул контакт” от ДОП по кикбокс в гр. Каварна от 06.10.2018 г. до 08.10.2018 г.;
  • 58 медала от ДЪРЖАВНИ ПЪРВЕНСТВА за 2018 г. (30 златни, 20 сребърни и 8 бронзови);
  • 1 ЗЛАТЕН медал, 1 СРЕБЪРЕН и 3 БРОНЗОВИ медал от СВЕТОВНИ първенства , ЕВРОПЕЙСКИ първенства, СВЕТОВНИ купи и БАЛКАНСКИ първенства за 2018 год.

 

  1. ПСК “Черно море“ /плуване/

 На първо място в България за 2018 г.

 

  1. СК Атлетик“ ветерани
  • Балканиада по лека атлетика – гр.Целе Словения -10 златни, 6 сребърни, 16 бронзови медала;
  • Балканиада на закрито – гр.Белград Сърбия – 3 златни, 6 сребърни, 3 бронзови медала;
  • Спечелени общо за 2018 г.- 38 златни, 12 сребърни, 7 бронзови медала.

 

6.  КПС „АСТЕРИ“ /плуване/:

1-во място в комплексното класиране в категория МЪЖЕ на ДЪРЖАВНО ОТБОРНО ПЪРВЕНСТВО, 16-18 март, СОФИЯ

3-то място в комплексното класиране в категория ЖЕНИ на ДЪРЖАВНО ОТБОРНО ПЪРВЕНСТВО, 16-18 март, СОФИЯ

2-ро място (сребърен медал) в дисциплината 4 х 100м свободен стил младежи на МУЛТИНЕЙШЪН, ГРАЦ, Австрия 23-25 март 2018г ( ГЕОРГИ ЦУРЕВ)

2-ро място сребърен медал в дисциплината 200м гръб на БАЛКАНИАДА ПО ПЛУВАНЕ, САРАЕВО, Босна и Херцеговина 05-06 май 2018г (ГЕОРГИ ЦУРЕВ)

8-мо място в дисциплината 200м съчетано на ЕВРОПЕЙСКО ПЪРВЕНСТВО ПО ПЛУВАНЕ ЗА ЮНОШИ И ДЕВОЙКИ, ХЕЛЗИНКИ, Финландия 04-08 юли 2018г  (КАЛОЯН БРАТАНОВ)

8-мо място  СВЕТОВНА КУПА ПО ПЛУВАНЕ В ОТКРИТИ ВОДИ – 25 КМ категория МЪЖЕ и ЖЕНИ, ОХРИД, Македония, 25 август 2018г. (ВАСИЛИКИ КАДОГЛУ)

20-то място  в дисциплината 800м свободен стил – МЛАДЕЖКИ ОЛИМПИЙСКИ ИГРИ – БУЕНОС АЙРЕС, АРЖЕНТИНА  06-18 октомври 2018г  (ВАСИЛИКИ КАДОГЛУ)

3-то място – ДЛОП в комплексното класиране в категория ЖЕНИ  – СОФИЯ, 28 юни – 01 юли 2018г

До настоящият момент  за 2018г  от държавни първенства и официални състезания спечелени 177 медала, подобрени 15 национални рекорда.

 

7.  СК “ Викинг Инс “ /ММА/

– медали от Национални първенства – 17 златни, 6 сребърни и 8 бронзови
– 2 купи за Първо място в отборното класиране (м. Февруари, м. Септември)
– 1 купа за отборно класиране при мъже и жени – м. Септември
– 1 купа за отборно класиране при кадетите – м. Септември
– медали от Балкански първенства – 2 златни, 2 сребърни
– медали от Европейски първенства
      – Европейско за момчета, кадети и юноши – 2 златни, 1 сребърен, 1 бронз
      – Европейско за мъже – 1 златен
– медал от Световно първенство за мъже – 1 златен

 

     Отбор на годината /колективни спортове/ 

 

  1. МФК СПАРТАК

 

  • 12 Място ШАМПИОНСКА ЛИГА (от 58 отбора в Европа)
  • ДЪРЖАВЕН ШАМПИОН НА БЪЛГАРИЯ (мъже) за 2018г. – трета титла поред
  • Шампион редовен сезон Държавно първенство
  • Трето място Международен турнир Варна
  • 23 Място Европейска ранглиста за период 2013 – 2018г. (от 115 клуба в Европа)

 

  1. ХК“Локомотив“

 

  • Шампиони на България;
  • Носители на Купа България;
  • Постигнати 59 поредни победи или 2.5 години без загубен мач в България във всички турнири.

 

                   Спортист-ветеран

 

  1. Илиян Йовков Чакъров – СК“Атлетик“
  • Балканиада по лека атлетика – гр.Целе Словения -3 златни/800м.,1500 м.бягане,3000 м. с препятствия и един бронзов/щафета 4Х400 м./ медал;
  • Балканиада на закрито – гр.Белград Сърбия – сребърен медал/1500 м. бягане/
  • ДП в гр.Пловдив – 1 златен/800 м. бягане/, 1 сребърен/1500 м. бягане/ медал.

 

                  Спортист с увреждания

 

  1. Николай Тодоров Дамянов – СКСГ“Вихър“
  • Световно първенство по канадска борба Анталия Турция – бронзов медал лява ръка, четвърто място дясна ръка.
  • Европейско първенство по канадска борба София – четвърто място лява ръка, пето място дясна ръка.
  • държавно първенство по канадска борба Банско – бронзов медал лява ръка, четвърто място дясна ръка.
  • от три турнира по канадска борба за хора с увреждания „Воля за победа“ има спечелени три сребърни медала.