Алонсо

Фернандо Алонсо вдигна цяла Испания на крака, след като спечели Гран при номер 32 в своята кариера на пистата „Сиркуит де Каталуния“ в Монтмело край Барселона. Пред родната си публика двукратният световен шампион направи изключително състезание с перфектна стратегия с четири спирания в бокса. Нандо стартира пети, като в рамките на първите завои успя да излезе на трета позиция. В хода на състезанието успя да изпревари и пилотите на Мерцедес, чието темпо рязко спадна след първите спирания в бокса.

Втори, на 9 секунди от победителя, финишира Кими Райконен. Финландецът успя да завърши на две позиции пред конкурента си за първата позиция Себастиан Фетел и така разликата между двамата на върха вече е четири точки. Себ вече има 89, следван от Кими с 85, а Фернандо е трети, с актив от 72 точки.

Трети в днешното Гран при завърши съотборникът на Алонсо в Скудерията – Фелипе Маса. Така празникът за Стефано Доменикали и компания стана още по-голям, след като подиумът се оцвети в червено и „черните кончета“ излязоха на втора позиция във временното класиране в шампионата сред конструкторите.

Лидерът при пилотите Себастиан Фетел завърши четвърти, като състезанието за него всъщност не беше нищо особено. Себ се справяше с гумите и се движеше до толкова, до колкото му позволяваше автомобила, но това не беше достатъчно за атаката на подиума и в крайна сметка завърши на 12 секунди от почетната стълбичка.

Фетел все пак бе по-бързият от двамата пилоти на Ред Бул. Съотборникът му Марк Уебър финишира пети, а зад тях остана Нико Розберг. Германецът, който стартира от пол позишън, започна добре, но се задържа на лидерската позиция само до първите спирания в бокса. След тях темпото на Мерцедес вече нямаше нищо общо с това, с което щурмуваха пистата в съботния ден и „сребърните стрели“ малко по малко сдадоха позициите си.
Докато Нико все пак попадна в десетката, съотборникът му Люис Хамилтън не успя да вземе нито една точка. Шампионът от 2008 година завърши безславно на 12-та позиция.

Пол ди Реста се нареди след Розберг, а след него финишира тандемът на Макларън. Тимът от Уокинг определено не показа нищо на пистата в Испания. Дженсън Бътън завърши осми, а Серхио Перес – девети. Топ десет пък попълни Даниел Рикиардо.

Пилотите, които не успяха да завършат днешната надпревара под жаркото испанско слънце, бяха Жан-Ерик Верн, Гийдо ван дер Гарде и Ромен Грожан. Пилотът на Лотус отпадна първи, осем обиколки след старта, след като задното му дясно колело се откачи.