Fußball UEFA Europa League Saison VfB Stuttgart vs. Botev Plovdiv

ПФК Ботев /Пд/

Ботев отпадна от Европейските клубни турнири след равенство 0:0 в мача-реванш от третия предварителен кръг на Лига Европа срещу Щутгарт. Първият двубой между двата тима завърши при резултат 1:1 и заради повече отбелязани голове на чужд терен германците се класират напред.

Двубоят бе изключително равностоен, а възпитаниците на Станимир Стоилов направиха куп пропуски пред вратата на именития си съперник. „Канарчетата“ бяха подкрепяни от над 500 бултраси, които цял мач не спряха да пеят песни за любимия отбор.

В първите минути и двата отбора нямаха чисти положения, като най-опасните ситуации пред вратата на Стаховяк се получиха след няколко опасни центрирания от ъглов удар, но те бяха пропиляни от домакините. В 16-ата минута Тодор Неделев стреля изненадващо от 30 метра, топката тупна пред Улрайх и се удари в тялото му, но със сетни усилия стражът на Щутгарт спаси.

В 23-ата минута „жълто-черните“ изпълниха перфектно заучено свободен удар, Йордан Христов получи топката на голлинията и центрира остро към вратата, където защитник на домакините изби, топката попадна в Неделев, който стреля от движение, но в тялото на играч в „бяло“. В 33-ата минута „канарчетата“ направиха поредния си невероятен пропуск. Томаш Иршак изведе Тодор Неделев по десния фланг, младокът центрира към Огнянов, който се размина с топката и тя попадна в Анисе, който от паднало положение от 3 метра не успя да стреля и топката бе избита към Ромарио, който шутира, но в тялото на защитник.

В 37-ата минута Траоре стреля от около 22 метра, но Стаховяк се намеси отлично и спаси. 60 секунди по-късно Ромарио получи топката на левия фланг и преодоля елегантно защитник на Щутгарт, навлезе в наказателното поле и стреля силно от 15 метра, но Улрайх спаси, а при добавката холандецът прати топката високо над вратата.

В началото на втората част домакините упражниха сериозен натиск. Влезлият като смяна Харник направи няколко добри пробива по двете крила, но със задружни усилия „жълто-черните“ успяха да се справят. В 62-ата минута домакините направиха най-сериозния си пропуск, след като центриране отляво бе насочено към Какау, който бе оставен абсолютно непокрит на 5-6 метра от вратата на Стаховяк, но не успя да засече топката. В 72-ата минута „канарчетата“ стигнаха до така желаното попадение, но то бе отменено заради спорна засада. Тодор Неделев центрира топката към наказателното поле и тя стигна до Бобан Грънчаров, който от 2 метра я прати в мрежата на Щутгарт, но страничният съдия вдигна флага за засада.

В 78-ата минута „жълто-черните“ направиха поредния си пропуск. Йордан Христов направи блестящ пробив по десния фланг, навлезе в наказателното поле и центрира остро към Валери Домовчийски, но капитанът на домакините Тасчъ се хвърли на пътя на топката и успя да я изчисти в корнер. Последваха равностойни минути, в които домакините успяха да успокоят темпото. В третата минута на даденото от съдията Валашек продължение пловдивчани пропуснаха най-чистото си положение в двубоя. Влезлият като смяна Луис Педро получи топката зад защитата на Щутгарт и остана очи в очи с вратаря на домакините, но стреля слабо и Улрайх успя да избие топката.

Така Ботев отпадна от Лига Европа, но „канарчетата“ не допуснаха загуба във всичките си 6 мача. „Жълто-черните“ напускат турнира с актив от 3 победи и 3 равенства и голова разлика 10:2.

СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ЩУТГАРТ – БОТЕВ:

ЩУТГАРТ: Улрайх, Сакай, Швааб, Тасчъ (к), Нидермайер (63`Рюдигер), Бока, Траоре, Гентер, Максим (46` Харник), Какау, Абделаоуе (79` Ибишевич)

БОТЕВ: Стаховяк, Грънчаров, Христов, Минев (к), Спрокел, Огнянов (81` Костов), Неделев, Анисе (68` Домовчийски), Иршак, Галчев, Кортзорг (85` Педро)

Жълти картони: Тасчъ, Траоре, Максим (Щутгарт); Стаховяк, Минев, Кортзорг (Ботев)

Съдии: Ян Валашек, Ерик Вайс, Ондрей Брендза (Словакия)