Кой е най-великият биатлонист в историята: Бьорндален или Фуркад?

Труден въпрос. Двамата са легенди. Успехите им са впечатляващи. Всъщност отговор на тонзи въпрос ще дадете вие. Аз само ще ви дам облика на всеки един от двамата великани в биатлона.

Обе Енар Бьорндален. Кариерата му продължава от  1993-2018.

Норвежецът все още държи много рекорди по биатлон. Единственият абсолютен олимпийски шампион в света, най-старият победител в идвивидуално състезание (41 години, 10 месеца и 5 дни), притежател  на най-много победи на етапите на Световната купа.

Оле взе последното злато на Олимпиадата на 40 – за сравнение, Фуркад ще навърши едва 32 през есента.

Световни купи: 6. Когато Бьорндален спечели последния Голям глобус (през 2009 г.), Фуркад все още нямаше нито един. И все пак това постижение на норвежеца продължи само 9 години. През 2018 г. Мартин прекъсна серията му.

Малки кристанли глобуси: 20.

Олимпийски игри: 5 златни, 3 сребърни, 1 бронзов. Зад Бьорндален стои рекордът за лични победи на Игрите сред биатлонистите. Освен това минаха 16 години между първото и последното олимпийско злато за Оле.

Световни първенства: 11 златни, 6 сребърни, 9 бронзови. Интересно е, че Бьорндален спечели първото си злато през 2003 г., когато вече беше на 29 години. До 29-годишна възраст Фуркад, спечели почти всички победи на Световното първенство.

Етапи на Световната купа: 95 победи, това е рекорд.

Мартен Фуркад

Кариерни години на Световното първенство: 2008-2020.

Всъщност Мартин през изминалото десетилетие сериозно се състезаваше с други герои. Самият кариерен прозорец на французина е два пъти по-малък и поради това самото доминиране изглежда по-изразително.

Те също напуснаха по много различни начини. Бьорндален в последните месеци от кариерата си всъщност изпадна от основните претенденти.

Мартин имаше прекрасен сезон, преди последните метри от които се бори за Световната купа. Е, да, спечели последното състезание на същото място, където точно 10 години преди това спечели първото.

Световни купи: 7, рекорд при мъжете и жените. Мартин взе всички трофеи подред – 7 години абсолютна власт. Сред активните биатлонисти няма човек, който да е притежавал повече от две купи.

Малки кристанлин глобуси: 26. Това също е рекорд.

Олимпийски игри: 4 златни, 2 сребърни. Фуркад, за разлика от Бьорндален, спечели две олимпиади и все още е с един златен медал по-малко от норвежеца. Засега, тъй като не се изключва преразпределението на наградите за Ванкувър 2010,  ако Евгений Устюгов бъде дисквалифициран, среброто на Фуркаод  за масовия старт ще се превърне в титла.

Световни първенства: 11 златни, 4 сребърни, 3 бронзови. По отношение на личните победи французинът и норвежецът са наравно, по общия брой отличия.  Оле значително изпреварва Фуркад по общо количество медали. Интересното е, че в този случай златният прозорец на Фуркад е по-широк: 9 години между първата и последната победа на Световната купа, за Бьорндален – само 6.

В същото време Мартин взе поне едно лично злато в 6 световни първенства поред.

Етапи на Световната купа: 83 победи. Оле запази историческата преднина, въпреки че Мартин се опитваше да атакува  рекорда известно време.

Така Бьорндален напредва в личните победи на етапите на Олимпиадата и Световната купа. В шампионските титли – равенство, но в общия брой медали, Оле отново е лидер. Мартин е по-добър в глобусите – големи и малки.

Кариерата на французина е много по-кратка както през сезоните, така и в броя на състезанията. Той спечели почти всичко преди 30-ия си рожден ден. Бьорндален следваше различно оформление. Той печели повечето от победите н Световни първенства купа и много от Световните куп

Чистата статистика е в полза на Оле Ейнар Бьорндален. А ти за кого си?