Над 480 бъдещи шампиони на България участваха в завършилия днес Олимпийски младежки фестивал на БОК. През последните два дни младите ни надежди излъчиха в Албена призьорите в осем спорта: бадминтон, баскетбол 3х3, лека атлетика, плажен волейбол, плажна борба, плуване, футбол и тенис на маса. 14-ото издание на форума ще се запомни и с дебютното участие на бейзбола.

И този път фестивалът имаше своите големи герои. С по две титли си тръгнаха представителките на варненското плуване Ева Христова и Валентина Радева, с два златни медала е и борецът от столицата Александър Венков грабнал трофея и при най-тежките и в абсолютната категория.

В баскетбола при юношите отборът на Търговище надигра трудно във финала първия тим на варненци с 5:3. При девойките в последния мач триумфът на Варна 1 срещу Русе 1 бе далеч по-категоричен – 11:4.

Общо във всички спортове най-много медали спечелиха клубовете от Варна с 10 златни, 8 сребърни и 8 бронзови отличия. Втори са състезателите от Бургас с 6 златни, 9 сребърни и 5 бронзови, а трети са младите надежди от столицата с 4 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала. Следват талантите на Пловдив, Шумен, Русе, Търговище, Дупница, Добрич и др.

Атрактивните демонстрации на бейзболистите бяха аплодирани не само от участниците, а от многото курортисти, които изгледаха с интерес представянето на гостите от София. Всеки един от младежките национали, както и президентът на Българската федерация Юри Алкалай получиха специален плакет и медал от БОК за своето първо участие във фестивала. В плажната борба пък извън официалната програма пробваха смесени схватки между момичета и момчета, предизвикали силни емоции и приповдигнали настроението на стотиците зрители.

По традиция фестивалът на БОК е под мотото „Да открием олимпийските надежди на България“. От основаването си досега тези състезания са били първо сериозно изпитание за много български спортни надежди, по-късно утвърдили се в националните отбори, участвали в младежки олимпийски игри, а част от тях вече и на олимпийски игри. Целта на фестивала е да допринася за популяризирането на основните идеали, принципи и ценности на олимпизма и разпространяването им сред младото поколение, както и да даде възможност за изява на младите спортни таланти.

Ето всички призьори на Олимпийски младежки фестивал Албена 2021:

БАДМИНТОН

Девойки двойки: Мария Бояджиева от Русе и Цветина Попиванова от Първомай, Рея Кирчева и Диляна Ангелова от Варна, Венеса Джорджиева от Дупница и Александра Василева от Първомай.

Юноши двойки: Виктор Ангелов от Русе и Мартин Стратиев от Варна, Станимир Терзиев и Веско Атанасов от Първомай, Стелиан Стоименов и Владимир Щерев от Варна.

БАСКЕТБОЛ 3х3

Девойки: Варна 1, Русе 1, Русе 2, Търговище.

Юноши: Търговище, Варна 1, Шумен, Варна 2

ЛЕКА АТЛЕТИКА КРОС

Момичета родени 2003-2004 г.: Ива Чиликова (Русе), Мария Царева (Шумен), Никол Димитрова (Шумен); родени след 2005 г.: Елена Петкова (София), Аделина Павлова (Шумен), Весела Тончева (София).

Момчета  родени 2003-2004 г.: Еркан Закир (Шумен), Радостин Игнатов (София), Джем Иризов (Добрич); родени 2005-2006 г.: Радослав Илиев (Варна ЧМ), Руслан Янев (Варна ЧМ), Добромир Димитров (Шумен).

ПЛАЖЕН ВОЛЕЙБОЛ

Девойки: Дарина Киндова и Вероника Иванова (Варна), Денислава Пенчева и Ивет Гавраилова (Варна), Владислава Димитрова и Александра Крумова (Русе).

Юноши: Ясен Станев и Кристиян Кирчев (Варна), Кристиян Димитров, Георги Бинев (Варна), Владимир Димитров и Дейвид Пенев (Русе).

ПЛАЖНА БОРБА:

Момичета кат. над 60 кг: Валентина Кожухарова (Левски Сф), Цветомира Петрова (Левски Сф), Ралица Пенева (Левски Сф).

Момчета кат до 60 кг: Диян Ангелов (Черноморец Бс), Никола Ковачев (Черноморец Бс), Димитър Атанасов (Черноморец Бс) и Ахмед Ахмед (Черноморец Бс); кат. до 70 кг: Стефан Цонев (Черномерец Бс), Александър Ваканин (Левски Сф), Даниел Дойчев (Варна) и Александър Иванов (Варна); кат. над 70 кг: Александър Венков (Левски Сф), Габриел Демирев (Черноморец Бс), Емилиян Бухлев (Черноморец Бс) и Венелин Стойчев (Левски Сф); абсолютен шампион: Александър Венков (Левски Сф).  

ПЛУВАНЕ

Момичета: 100 м св. стил: Ева Христова (Варна), Натали Атанасова (Варна), Дориана Монева (Бургас); 100 м бруст: Валентина Радева (Варна), Ивалина Петрова (Варна), Дона Ведричкова (Бургас); 100 м гръб: Ева Христова (Варна), Натали Атанасова (Варна), Елена Денева (Варна); 100 м бътерфлай: Емилия Береговая (Бургас), Дарина Монева (Бургас), Ивалина Петрова (Варна); 100 м съчетано: Валентина Радева (Варна), Емилия Береговая (Бургас), Дамяна Иванова (Варна).

Момчета: 100 м св. стил: Георги Йорданов (Бургас), Александър Иванов (Бургас), Даниел Костадинов (Варна); 100 м бруст: Даниел Костадинов (Варна), Александър Милев (Бургас), Андрей Димитров (Русе); 100 м гръб: Константин Любомиров (Варна), Михаил Георгиев (Бургас), Йоан Богданов (Русе); 100 м бътерфлай: Михаил Христов (Бургас), Георги Йорданов (Бургас), Константин Любомиров (Варна); 100 м съчетано: Александър Милев (Бургас), Михаил Христов (Бургас), Андрей Димитров (Русе).

ТЕНИС НА МАСА

Девойки: Габриела Иванова (Стоянстрой Пловдив), Кръстина Иванова (Стоянстрой Пловдив), Дея Милтанова (Марек 76 Дупница).

Юноши: Георги Ефтимов (Стоянстрой Пловдив), Стоян Зайков (Кораб 92 Варна), Георги Стоянов (ЦСКА).

ФУТБОЛ

Юноши: Шумен, Русе, Одесос Вн.

Бадминтон

Девойки двойки: Калояна Налбантова от Виктори БК София и Мария Бояджиева от СК Бадминтон Русе, Калина Балканска от СК Бадминтон Русе и Цвети Катерова от СК Бадминтон Стара Загора, Демитра Атанасова от СК Ракетлон Варна и Цветелина Попиванова от КФВС Атлет.

Юноши двойки: Александър Цицелков от БК Ал. Янева-НСА София и Стефан Заиров от БК Арда Кърджали, Владимир Щерев СК Ракетлон Варна и Станимир Терзиев КВФС Атлет, Георги Катеров СК Бадминтон Стара Загора и Стилян Стаменов СК Ракетлон Варна.

Баскетбол 3х3

Девойки: Дунав Русе 2, Черно море Одесос 1, Варна 2.

Юноши: Черно море Тича 2, Варна 1, Дунав Русе 2.

Лека атлетика крос

Момичета родени 2002-2003 г.: Светлозара Грозданова СКЛА Левски София, Никол Димитрова СКЛА Шун Шумен, Виктория Райчева СКЛА Нови Нови пазар; родени 2004-2005 г.: Мария Ташева СКЛА Шун Шумен, Валентина Илиева СКЛА Нови Нови пазар, Валентина Иванова СКЛА Шун Шумен; родени 2006-2007 г.: Аделина Павлова СКЛА Шун Шумен, Вероника Миткова СКЛА Чери Варна, Весела Тончева СКЛА Левски София.

Момчета  родени 2002-2003 г.: Найден Петров СКЛА Шун Шумен, Цветан Цветков СКЛА Шун Шумен, Явор Янков СКЛА Нови Нови пазар; родени 2004-2005 г.: Станислав Радоев СКЛА Чери Варна, Еркан Закир СКЛА Шун Шумен, Огнян Димитров СКЛА Левски София; родени 2006-2007 г.: Руслан Янев СКЛА Чери Варна, Даниел Ангелов СКЛА Дунав Русе, Валентин Маринов СКЛА Дунав Русе.

Плажен волейбол

Девойки: Дарина Киндова и Мария Игнатова (Перун), Анония Николова и София Гаврилова (Перун), Владислава Димитрова и Александра Крумова (Русе).

Юноши Кристиян Димитров и Георги Бинев( Черно море 1), Кристиян Станев и Симеон Разсолков (Черно море 2), Ясен Станев и Александър Цанев (Черно море 3).

Плуване 

Девойки: 100 м св. стил: Росина Тодорова (Варна), Мариета Жекова (Варна) Радостина Кечукова (Русе); 100 м бруст: Тея Николова (Варна), Валентина Радева (Варна), Ева Бербенкова (Варна); 100 м гръб: Росина Тодорова (Варна), Емелия Береговая (Бургас), Славомира Дякова (Варна); 100 м бътерфлай: Емилия Береговая (Бургас), Радостина Кечукова (Русе), Ясна Бербенкова (Варна); 100 м събетано: Тея Николова (Варна), Мариета Жекова (Варна), Ева Бербенкова (Варна).

Юноши: 100 м св. стил: Илиян Илиев (Русе), Михаил Денев (Русе), Никола Караиванов (Варна); 100 м бруст: Атанас Георгиев (Бургас), Александър Милев (Бургас), Тони Анастасов (Русе); 100 м гръб: Валентин Филипов (Варна), Станислав Стоичков (Варна), Христомир Георгиев (Русе); 100 м бътерфлай: Михаил Денев (Русе), Никола Караиванов(Варна), Виктор Попов (Русе); 100 м съчетано: Ясен Бонев (Варна), Илиян Илиев (Русе), Валентин Филипов (Варна).

Тенис на маса

Девойки: Ивет Илиева (Две могили), Мирослава Андронова (Две могили), Дамла Хасанова (Две могили).

Юноши: Ерен Бекир (Стоянстрой Пловдив), Георги Гогов (Металик Перник), Георги Ефтимов (Стоянстрой Пловдив).

Футбол

Юноши: Шумен 2017, Дунав, Спартак 1918.