Насер Ал-Атия (Катар, Toyota Gazoo) спечели за четвърти път най-престижната автомобилна надпревара Рали Дакар. Той водеше през цялото време на състезането в Саудитска Арабия.

След днешния спринтов 164-километров последен етап до Джеда катарецът завърши със серозна преднина от 27:46 минути пред Световния рали шампионат (WRC) Себастиен Льоб (Франция, Bahrain Raid Xtreme). Ал-Атия спечели два етапа тази година. И Ари Ватанен има четири победи в ралито. В последния етап Ал Атия остана осми.Второто място за Льоб е най-доброто му представяне до този момент.

Първите пет в генералното класиране:

POS. EXP. DRIVE-TEAM TEAM TIME VARIATION PENALITY
1 201
(QAT) NASSER AL-ATTIYAH
(AND) MATTHIEU BAUMEL
TOYOTA GAZOO RACING 38H 33′ 03“ 00H 05′ 00“
2 211
(FRA) SEBASTIEN LOEB
(BEL) FABIAN LURQUIN
BAHRAIN RAID XTREME 39H 00′ 49“ + 00H 27′ 46“ 00H 05′ 00“
3 205
(SAU) YAZEED AL RAJHI
(GBR) MICHAEL ORR
OVERDRIVE TOYOTA 39H 34′ 16“ + 01H 01′ 13“ 00H 00′ 35“
4 221
(ARG) ORLANDO TERRANOVA
(ESP) DANIEL OLIVERAS CARRERAS
BAHRAIN RAID XTREME 40H 00′ 26“ + 01H 27′ 23“ 00H 13′ 00“
5 207
(ZAF) GINIEL DE VILLIERS
(ZAF) DENNIS MURPHY
TOYOTA GAZOO RACING 40H 14′ 51“ + 01H 41′ 48“ 00H 05′ 00“

 

Крайно класиране-мотоциклетисти:

POS. EXP. DRIVE-TEAM TEAM TIME VARIATION PENALITY
1 3
(GBR) SAM SUNDERLAND
GASGAS FACTORY RACING 38H 47′ 30“
2 7
(CHL) PABLO QUINTANILLA
MONSTER ENERGY HONDA 38H 50′ 57“ + 00H 03′ 27“ 00H 01′ 00“
3 52
(AUT) MATTHIAS WALKNER
RED BULL KTM FACTORY RACING 38H 54′ 17“ + 00H 06′ 47“
4 42
(FRA) ADRIEN VAN BEVEREN
MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM 39H 06′ 11“ + 00H 18′ 41“
5 88
(ESP) JOAN BARREDA BORT
MONSTER ENERGY HONDA 39H 13′ 12“ + 00H 25′ 42“ 00H 03′ 00“

Крайно класиране камиони:

POS. EXP. DRIVE-TEAM TEAM TIME VARIATION PENALITY
1 500
(RAF) DMITRY SOTNIKOV
(RAF) RUSLAN AKHMADEEV
(RAF) ILGIZ AKHMETZIANOV
KAMAZ – MASTER 41H 37′ 34“ 00H 01′ 00“
2 505
(RAF) EDUARD NIKOLAEV
(RAF) EVGENII IAKOVLEV
(RAF) VLADIMIR RYBAKOV
KAMAZ – MASTER 41H 47′ 32“ + 00H 09′ 58“ 00H 02′ 00“
3 501
(RAF) ANTON SHIBALOV
(RAF) DMITRII NIKITIN
(RAF) IVAN TATARINOV
KAMAZ – MASTER 42H 48′ 45“ + 01H 11′ 11“ 00H 01′ 00“
4 509
(RAF) ANDREY KARGINOV
(RAF) ANDREY MOKEEV
(RAF) IVAN MALKOV
KAMAZ – MASTER 43H 27′ 29“ + 01H 49′ 55“ 00H 03′ 00“
5 504
(NLD) JANUS VAN KASTEREN
(NLD) MARCEL SNIJDERS
(POL) DAREK RODEWALD
PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO 44H 46′ 04“ + 03H 08′ 30“ 00H 15′ 00“

Крайно класиране QUAD:

POS. EXP. DRIVE-TEAM TEAM TIME VARIATION PENALITY
1 174
(FRA) ALEXANDRE GIROUD
YAMAHA RACING – SMX – DRAG’ON 50H 00′ 51“
2 192
(ARG) FRANCISCO MORENO
DRAG’ON RALLY TEAM 52H 22′ 02“ + 02H 21′ 11“
3 175
(POL) KAMIL WISNIEWSKI
ORLEN TEAM 52H 28′ 16“ + 02H 27′ 25“ 00H 15′ 00“

Крайно класиране SSV:

POS. EXP. DRIVE-TEAM TEAM TIME VARIATION PENALITY
1 401
(USA) AUSTIN JONES
(BRA) GUSTAVO GUGELMIN
CAN-AM FACTORY SOUTH RACING 47H 22′ 50“ 00H 06′ 00“
2 416
(ESP) GERARD FARRES GUELL
CAN-AM FACTORY SOUTH RACING 47H 25′ 27“ + 00H 02′ 37“
3 414
(ESP) ORIOL MENA
SOUTH RACING CAN-AM 47H 38′ 08“ + 00H 15′ 18“ 00H 15′ 00“